ZorgSaam: anders werken en anders roosteren in de ouderenzorg 

De ouderenzorg staat voor grote uitdagingen, ook in Zeeuws-Vlaanderen. Tekorten, hoge werkdruk en ongezonde roosters zetten medewerkers onder druk. Tegelijk liggen er kansen om organisaties van binnenuit te versterken. 

26 november 2025

ZorgSaam grijpt die kans met het traject “Anders werken en anders roosteren”, dat wordt begeleid door HPP.

Centraal staat het rooster als instrument voor werkplezier, balans en behoud van medewerkers. 

Een frisse blik 

Tijdens de startbijeenkomst gingen medewerkers en leidinggevenden met elkaar in gesprek over slimmer en gezonder werken.  

ZorgSaam wil naar roosters en dienstenpatronen die werkplezier vergroten, balans brengen en medewerkers behouden. Dat betekent: zorgmomenten anders indelen, kritisch kijken wie wat doet, en roosters ontwerpen die voorspelbaar en aantrekkelijk zijn voor kleine én grote contracten. 

Aanpak

HPP helpt ZorgSaam met het ontwerpen van diensten die voorspelbaar en aantrekkelijk zijn voor zowel kleine als grote contracten. Teams gaan aan de slag met drie sporen die elkaar versterken: 

  • Langere diensten creëren waar het kan. Door zorgmomenten anders in te delen en waar mogelijk blokken te verlengen, zorgen we voor minder opkomstmomenten. Dit verdeelt de druk en geeft rust in het rooster.  
  • Takenpakketten onder de loep: wie doet wat en wanneer, en wat kan anders? Kan expertise slimmer worden ingezet? 
  • Heldere afspraken: Informele regels maken we expliciet—en doorbreken we waar nodig. We werken toe naar één set heldere, teamoverstijgende spelregels. Door samen te ruilen en te bundelen, wordt flexibiliteit vergroot en kunnen teams pieken gezamenlijk opvangen. 

Zo werken de teams toe naar een rooster dat rust brengt en de werk-privébalans versterkt.

Wat we ophaalden uit de zaal 

  • “Er is ruimte om zorgmomenten te verschuiven, als teams ervoor openstaan.” 

  • “Ik denk dat er wel kansen liggen: en dat we de zorg beter kunnen verdelen over de dag.” 
  • “Dit traject is de kans. De sfeer is goed, nu zorgen dat het voor medewerkers goed in balans komt.” 
  • “Het gesprek met medewerkers is zó waardevol; dat doen we überhaupt te weinig.” 

Vooruitblik

De komende weken legt HPP de ‘feiten op tafel’ via enquêtes, interviews en data-analyse. Vervolgens gaan teams in gesprek tijdens Dialoogsessies en Roostersessies.